UYARIYORUZ

Sitemiz üzerinden birçok defa mesaj aldık ve almaya devam ediyoruz. Bazı kimseler hiç tanımadığı insanların ibanlarına para gönderdiklerini, gönderdikleri şahsa daha sonra ulaşamadıklarını söyleyerek bizden yardım talep ediyorlar. Keşke yardımımız dokunabilse idi.

Günümüzde artık internetten yapılan alışverişler o kadar yaygınlaştı ki. Bunun yanında dolandırıcılar da boş durmuyor. Özellikle internetten yaptığınız alışverişlerde ödemeyi yaparken olabildiğince havale, eft ile ödeme yapmaktan kaçınınız. Cebinizdeki kredi kartı ile de ödeme yapmayınız. İnternet bankacılığında oluşturacağınız bir sanal kredi kartı, kart bilgilerinizin çalınmasına veya satın aldığınız ürünün size gönderilmemesine karşı sizleri koruyacaktır.

Sanal kredi kartlarının ortak özelliği limitlerinin internet bankacılığında değiştirilebilmesidir. Siz limiti sıfır olan bu kartın limitini arttırıp alışverişinizi yaparak sonrasında yine limiti sıfırlayabilirsiniz. Bu kartın bilgileri ard niyetli kişiler tarafından ele geçirilse dahi limiti sıfır olduğundan para çekilemeyecek, alışverişte yapılamayacaktır. Satıcı ürünü göndermedi mi? Tek yapmanız gereken bankanıza itirazda bulunmaktır. Satıcıyla uğraşmazsınız. Banka da kendisine iletilen bilgiler ışığında ödediğiniz tutarı kartınıza iade edecektir (Chargeback).

Sonradan mağduriyet yaşamamanız için, tanımadığınız, sadece telefonda konuştuğunuz ve hatta sadece mesajlaştığınız kimselere her ne ad altında olursa olsun para göndermeyiniz.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda savcılığa ve mahkemeye suç duyurusu yapmaktan başka çıkar bir yol maalesef yok.

iban, iban validator,validate iban,find bank names,find bank adress, iban sorgulama,banka sorgulama,banka adresleri,Bu hangi bankanın